6 powodów dla których powinieneś odwiedzić z dzieckiem Fort Wapiti:
- poczuć klimat prawdziwego starego obozowiska indiańskiego,
- zobaczyć mnóstwo prawdziwych przedmiotów, używanych przez Indian na prerii,
- usłyszeć opowieści o starych, dobrych czasach a także mojej podróży do kraju Czarnych Stóp i Siouxów,
- zobaczyć ekscytację na twarzy dziecka, uczącego się strzelać z łuku, rzucać włócznią czy tropić zwierzęta,
- zobaczyć szczęście na pomalowanej w barwy wojenne twarzy dziecka, uczącego się prawdziwego indiańskiego tańca i piosenki,
- odpocząć przy ognisku, delektując się piękną panoramą, spokojem i świeżym powietrzem.

Wioska Indiańska Fort Wapiti w Zalasowej koło Tarnowa przedstawia niepowtarzalną kulturę i sztukę Indian sprzed i po przybyciu białych ludzi na kontynent amerykański. Co nas odróżnia od innych tego typu miejsc? Otóż gromadzona przez 20 lat kolekcja indiańskiego rękodzieła: bogato zdobione stroje- suknie, koszule wojenne, pióropusze, mokasyny, legginy, instrumenty muzyczne- bębny, grzechotki, flet indiański, broń- łuki, tomahawki, maczugi, colt, winchester, strzelba czarnoprochowa Kentucky, a także przedmioty codziennego użytku- torby sakralne, podróżne, osobiste i wiele innych.

Wszystkie przedmioty są replikami lub oryginałami, wykonanymi z naturalnych materiałów, używanych przez Indian w XIX wieku takich jak: wyprawiane lub surowe skóry jeleni, bizonów, drewno, muszle, pióra, ozdobione są szklanymi koralikami lub kolcami igłozwierza- ursona, której to techniki używali na długo przed przybyciem białych ludzi.

W jaki sposób udało się zgromadzić tego typu kolekcję? Przez 20 lat jeździliśmy na zloty polskich miłośników Indian oraz na międzynarodowe festiwale pieśni i tańca indiańskiego zwane Pow Wow. Mieliśmy i nadal mamy kontakty z Indianami z plemion Czarne Stopy, Lakota i Czejenów. Wszystkie te wyjazdy i spotkania pozwoliły nam zdobyć wiedzę na temat rękodzieła, a także nabyć oryginalne eksponaty. Obecnie nadal wykonujemy repliki, według wiedzy i wskazówek przekazanych nam między innymi przez samych Indian.

Skansen Fort Wapiti jest usytuowany w malowniczej okolicy, sam w sobie jest punktem widokowym. Wioskę okalają wzniesienia Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki i Liwocza z jednej strony, a Kokocza z drugiej. Pogórze Ciężkowickie, bo tak nazywa się kraina, ma w sobie nieodparty urok.

Wioska Indiańska w Zalasowej oferuje program edukacyjno-rozrywkowy dla grup szkolnych, przedszkolnych i kolonijnych (patrz zakładka „Program”). Zapraszamy również turystów indywidualnych, rodziny z dziećmi a także osoby, które chciałyby w pięknej scenerii, jaką tworzą indiańskie domostwa tipi, zorganizować urodziny lub inną imprezę okolicznościową czy firmową przy ognisku.

Zapraszamy serdecznie

fort wapiti
fort wapiti

ZAPRASZAMY
Tel. +48 515 237 490 Darek